The 2018 AAU Summer All-Star Junior Olympics championships took place in El Dorado June 6-8 and several Hope Piranhas swim team members qualified and competed in swimming events during the competition.

The 2018 AAU Summer All-Star Junior Olympics championships took place in El Dorado June 6-8 and several Hope Piranhas swim team members qualified and competed in swimming events during the competition. 

Piranhas swim team members represented well and finished strong for top place finishes amongst several competitors assembled in Southwest Arkansas.

This weekend, the Piranhas continue to plan their attack in Warren for swim competition. Thus far, the Piranhas have competed in Arkadelphia twice, Monticello, Texarkana and Hope.

Following their swim meet in Warren this weekend, the Piranhas will prepare to compete in the SASA championships in Monticello July 20-21.

The following are submitted results from the AAU Summer All-Star Junior Olympics swim championships in El Dorado.

AAU SUMMER ALL-STAR JUNIOR OLYMPICS CHAMPIONSHIPS RESULTS

Girls 08&U 25 Fly

Seventh Place - Tatem Hovarter with a time of 47.90

Boys 08&U 25 Fly

Fourth Place - Payson Hovarter with a time of 49.20

Boys 08&U 50 Free

Second Place - Wynn Wilson with a time of 50.40

Boys 09-10 50 Free

Sixth Place - Benjamin Stewart with a time of 49.33

Girls 08&U 25 Free

Sixth Place - Tatem Hovarter with a time of 29.36 0 and Colbie Walls competed

Boys 08&U 25 Free

Ninth Place - Payson Hovarter with a time of 36.73

Boys 08&U 50 Back

Second Place - Wynn Wilson with a time of 57.90

Girls 08&U 25 Back

Seventh Place - Tatem Hovarter with a time of 35.15, Colbie Walls competed

Boys 08&U 25 Back

Eighth Place - Payson Hovarter with a time of 45.90

Boys 09-10 50 Back

Sixth Place - Benjamin Stewart with a time of 1:09.14

Girls 13-14 50 Free

Camron Robinson competed

Girls 13-14 100 Back

Camron Robinson competed

Boys 08&U 50 Breast

First Place - Wynn Wilson with a winning time of 57.76

Girls 08&U 25 Breast

Tatem Hovarter and Colbie Walls competed

Boys 09-10 50 Breast

Sixth Place - Benjamin Stewart with a time of 1:06.82

Boys 08&U 100 IM

Third Place - Wynn Wilson with a time of 2:05.55

Girls 13-14 100 Free

Camron Robinson competed