Over this past weekend in Texarkana, six members from the Hope Piranhas swim team competed in the 2018 AAU Arkansas District Championships swim competition.

Over this past weekend in Texarkana, six members from the Hope Piranhas swim team competed in the 2018 AAU Arkansas District Championships swim competition. Four members of the Hope Piranhas swim team qualified to compete at the 2018 AAU Junior Olympics in Des Moines, Iowa July 26-29. 

Sadie Knoll, Isabella LeWallen, Violet Bright and Grace Patterson all qualified to compete at the Junior Olympics by finishing first, second or third place in events. 

Also Camron Robinson and Addison McEuen competed at the AAU Arkansas District Championships June 22-24 at Texarkana College, Texas.

Hope Piranhas swim team are under the direction of head coach Karen Smith and coaches Kimberly McMahan, Amy Knoll and Diana Hovarter.

Amy Knoll guided and led the coaching path for the Piranhas in Texarkana

The following are submitted swim results of Hope Piranhas competing at the AAU District Championships hosted in Texarkana, Texas over the weekend June 22-24.

2018 AAU DISTRICT CHAMPIONSHIPS RESULTS

Girls 09-10 100 Breast

Third Place - Sadie Knoll finished with a time of 2:10.29

Fifth Place - Addison McEuen finished with a time of 2:20.96

Girls 09-10 50 Fly

Second Place - Sadie Knoll finished with a time of 1:12.31

Girls 13-14 50 Free

Sixth Place - Isabella Lewallen finished with a time of 46.38

Seventh Place - Camron Robinson finished with a time of 54.16

Girls 13-14 100 Back

Seventh Place - Isabella Lewallen finished with a time of 2:17.63

Girls 08&U 50 Free

Third Place - Violet Bright finished with a time of 1:04.14

Girls 09-10 50 Free

Third Place - Sadie Knoll finished with a time of 50.74L.

Fourth Place - Grace Patterson finished with a time of 53.58

Girls 08&U 50 Back

Second Place - Violet Bright finished with a time of 1:11.53

Girls 09-10 50 Back

Third Place - Sadie Knoll finished with a time of 1:03.56

Fourth Place - Grace Patterson finished with a time of 1:04.25

Girls 08&U 50 Breast

First Place - Violet Bright with a winning time of 1:12.37

Girls 09-10 50 Breast

First Place - Sadie Knoll finished with a winning time of 58.82

Second Place - Grace Patterson finished with a time of 1:07.71

Girls 09-10 100 Free

Fourth Place - Addison McEuen finished with a time of 2:04.19

Girls 13-14 100 Free

Sixth Place - Isabella Lewallen finished with a time of 1:53.04

Girls 13-14 100 Breast

Seventh Place - Isabella Lewallen finished with a time of 2:08.49

Camron Robinson finished with a time of 2:52.07

Girls 13-14 200 Back

Third Place - Isabella Lewallen finished with a time of 4:42.28