Spring Hill Bears and Lady Bears track and field teams competed at the 7-2A East Conference Meet host Monticello High School. The Lady Bears finished third place overall with 128 points with four track team members qualifying to compete the 2018 Class 2A Girls State Championships.

Spring Hill Bears and Lady Bears track and field teams competed at the 7-2A East Conference Meet host Monticello High School. The Lady Bears finished third place overall with 128 points with four track team members qualifying to compete the 2018 Class 2A Girls State Championships.

Christy Randle qualified in the long jump and 200 meter dash, Letti Zamora in the 800 meter run and Lady Bears 4x400 meter relay team of Maleigh Moore, Rilee Hammonds, Nika Carstens and Zamora all will compete at state. Carstens also won the pole vault event at district and qualified to compete at state championships hosted at Mineral Springs this Wednesday May 2. 

The Bears finished sixth place overall with 34 points. Overall, Bearden placed first with 145 points in the girls meet and Parkers Chapel placed first with 199 points in the boys meet to take home the 2018 7-2A East Boys and Girls Conference Track titles.

7-2A EAST CONFERENCE MEET RESULTS 2018

LADY BEARS TRACK RESULTS: In the High Jump - Nika Carstens placed fourth with a jump of 4-06, Christy Randle placed fifth with a jump of 4-06, Brooklyn Reed placed seventh with a jump of 4-00.

In the Long Jump - Christy Randle placed second with a jump of 16-10.75, Nika Carstens placed eighth with a jump of 13-11, Jade Neal finished with a jump of 12-04.50. 

In the Triple Jump - Brooklyn Reed placed third with a jump of 29-05.

In the Shot Put - Dany Buzo placed second with a throw of 28-01, Katie Rivera placed fifth with a throw of 27-06, Paige Runion finished ninth with a throw of 25-09, Kaylee Brooks finished with a throw of 25-06.

In the Discus Throw - Dany Buzo finished with a throw of 63-05, Paige Runion finished with a throw of 60-08, Katie Rivera finished with a throw of 60-01.

In the Pole Vault - Nika Carstens placed first at 6-06.

In the 4x800 meter relay - Spring Hill Team (Paige Runion, Jessi Park, Rilee Hammonds, Katie Rivera) placed third with a time of 12:28.56.

In the 100 meter hurdles - Brooklyn Reed placed fifth with a time of 19.90, Jade Neal placed sixth with a time of 20.80.

In the 100 meter dash - Christy Randle placed fourth with a time of 13.53, Nevah Fisher placed eighth with a time of 14.12, Rilee Hammonds finished with a time of 14.60, Momoka Madea finished with a time of 14.90.

In the 1600 meter run - Dany Buzo finished ninth with a time of 8:42.84, Karissa McGuire finished 10th with a time of 8:55.41. 

In the 4x100 meter relay - Spring Hill Team (Nevah Fisher, Maleigh Moore, Momoka Madea, Christy Randle) placed fourth with a time of 54.71.

In the 400 meter dash - Nika Carstens placed fifth with a time of 1:09.94, Maleigh Moore placed sixth with a time of 1:09.08, Brooklyn Reed finished ninth with a time of 1:12.37, Paige Runion finished with a time of 1:17.66. 

In the 300 meter hurdles - Rilee Hammonds placed third with a time of 56.46, Jade Neal placed seventh with a time of 1:05.72.

In the 800 meter run - Letti Zamora placed second with a time of 2:52.02, Darcie Chambless placed fourth with a time of 2:59.50, Jessi Park finished ninth with a time of 3:11.12.

In the 200 meter dash - Christy Randle placed second with a time of 27.97, Nevah Fisher placed seventh with a time of 29.74, Jessie Vickers finished with a time of 34.23. 

In the 3200 meter run - Irina Eberz placed third with a time of 17:27.64

In the 4x400 meter relay - Spring Hill Team (Rilee Hammonds, Letti Zamora, Nika Carstens, Maleigh Moore) placed first with a winning time of 4:42.76.

BEARS TRACK RESULTS: In the Shot Put - Marshall Glover placed seventh with a throw of 35-04, Johnathan Loe placed eighth with a throw of 34-05, Kemonte Rhodes finished with a throw of 33-04, Matthew Bruce finished with a throw of 32-03.

In the 100 meter dash - Keymonte Rhodes placed eighth with a time of 11.87, Lewis Chambers finished with a time of 12.63, Justin Lecher finished with a time of 12.85.

In the 1600 meter run - Eneko Iribar finished first place with a winning time of 5:21.11, Drake Martin placed eighth with a time of 6:11.24. 

In the 400 meter dash - Keymonte Rhodes placed third with a time of 55.02. 

In the 800 meter run - Song Kim placed fifth with a time of 2:28.62, Emilio Ferranti finished with a time of 2:52.80. 

In the 200 meter dash - Keymonte Rhodes finished sixth with a time of 24.18.

In the 4x400 meter relay - Spring Hill Team (Keymonte Rhodes, Justin Lecher, Eneko Iribar, Lewis Chambers) placed third with a time 3:58.75.

7-2A EAST CONFERENCE GIRLS TEAM RESULTS

1. Bearden High School - 145 pts.

2. Parkers Chapel High School - 133 pts.

3. Spring Hill High School - 128 pts.

4. Rison High School - 76 pts.

5. Harmony Grove, High School- 70 pts.

6. Lafayette County High Sch - 60 pts.

7-2A EAST CONFERENCE BOYS TEAM RESULTS

1. Parkers Chapel High School - 199 pts.

2. Harmony Grove, High School - 183 pts.

3. Rison High School - 94 pts.

4. Lafayette County High School - 58 pts.

5. Bearden High School - 57 pts.

6. Spring Hill High School - 34 pts.