NBA BASKETBALL
8 p.m.
TNT — L.A. Lakers at Minnesota

Thursday, Feb. 15

AUTO RACING

10:30 a.m.

FS1 — NASCAR, Camping World Truck Series, NextEra Energy Resources 250, practice, at Daytona Beach, Fla.

 

1:30 p.m.

FS1 — NASCAR, Camping World Truck Series, NextEra Energy Resources 250, practice, at Daytona Beach, Fla.

 

3:30 p.m.

FS1 — NASCAR, Camping World Truck Series, NextEra Energy Resources 250, final practice, at Daytona Beach, Fla.

 

6 p.m.

FS1 — NASCAR, Monster Enegery Cup Series, Can-Am Duel 1, at Daytona Beach, Fla.

 

7:30 p.m.

FS1 — NASCAR, Monster Enegery Cup Series, Can-Am Duel 2, at Daytona Beach, Fla.

 

COLLEGE BASKETBALL

6 p.m.

CBSSN — Cincinnati at Houston

ESPN — Purdue at Wisconsin

ESPN2 — Temple at Wichita St.

ESPNU — Tulsa at UConn

 

7 p.m.

BTN — Ohio St. at Penn St.

 

8 p.m.

CBSSN — UAB at Louisiana Tech

ESPN — Arizona at Arizona St.

ESPN2 — Oregon at Southern Cal

ESPNU — Campbell at Radford

 

10 p.m.

FS1 — Oregon St. at UCLA

ESPNU — Saint Mary's (Cal) at San Francisco

 

GOLF

4 a.m.

GOLF — European PGA Tour, NBO Oman Open, first round, at Muscat, Oman

 

1 p.m.

GOLF — PGA Tour, Genesis Open, first round, at Los Angeles

 

9 p.m.

GOLF — LPGA Tour, ISPS Handa Women's Australian Open, second round, at Adelaide, Australia

 

NBA BASKETBALL

8 p.m.

TNT — L.A. Lakers at Minnesota

 

SOCCER

9:50 p.m.

FS2 — UEFA Europa League, Round of 32, 1st leg, Astana vs. Sporting CP

 

Noon

FS2 — UEFA Europa League, Round of 32, 1st leg, Ostersunds FK vs. Arsenal

 

2:05 p.m.

FS2 — UEFA Europa League, Round of 32, 1st leg, FC Copenhagen vs. Atletico Madrid

 

WINTER OLYMPICS

4 a.m.

NBCSN — Cross Country: Women's 10km Gold Medal Final

OLY CHANNEL - Medal Ceremonies (LIVE) 

USA — Men's Curling: Canada vs. Norway

 

6:10 a.m.

NBCSN — Men's Ice Hockey: Switzerland vs. Canada (LIVE)

USA — Men's Ice Hockey: Czech Republic vs. South Korea (LIVE)

 

8:30 a.m.

NBCSN — Luge: Team Relay Gold Medal Final; Speedskating: Men's 10000m Gold Medal Final

 

11 a.m.

NBCSN — Biathlon: Men's 20km Gold Medal Final

 

1 p.m.

NBCSN — Men's Curling: United States vs. Italy

 

2 p.m.

NBC — Cross Country: Women's 10km Gold Medal Final; Speedskating: Men's 10000m Gold Medal Final

 

4 p.m.

CNBC — Women's Curling: United States vs. Switzerland

 

5 p.m.

NBCSN — Figure Skating: Men's Short Program (LIVE)

 

7 p.m.

NBC — Figure Skating: Men's Short Program (LIVE); Snowboard Cross: Women's Gold Medal Final (LIVE); Skeleton: Men's Gold Medal Final Runs (LIVE); Freestyle Skiing: Women's Aerials; Cross Country: Women's 10km 

 

Gold Medal Final

9 p.m.

CNBC — Men's Ice Hockey: United States vs. Slovakia (LIVE)

 

10 p.m.

NBCSN — Men's Curling: United States vs. Sweden; Cross Country: Men's 15km Gold Medal Final (LIVE)

 

12:05 a.m. (Friday)

NBC — Luge: Team Relay Gold Medal Final; Biathlon: Men's 20km Gold Medal Final

 

1:40 a.m. (Friday)

NBCSN — Men's Ice Hockey: Olympic Athletes from Russia vs. Slovenia (LIVE)

 

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL

4 p.m.

ESPNU — SIU-Edwardsville at UT Martin

 

5 p.m.

BTN — Purdue at Maryland

 

5:30 p.m.

SEC — Alabama at Tennessee

 

7 p.m.

BTN — Ohio St. at Penn St.

 

7:30 p.m.

SEC — Mississippi St. at Vanderbilt