The 39th Hope Watermelon Festival Annual 5K walk/run and Melon Kids Mile hosted by the Melonvine Striders Running Club of Hope was held on Saturday, August 12.

The 39th Hope Watermelon Festival Annual 5K walk/run and Melon Kids Mile hosted by the Melonvine Striders Running Club of Hope was held on Saturday, August 12.

The 5,000 meter course is sanctioned and certified by the United States of America Track and Field Technical Committee and also sanctioned by the Road Runner Club of America. As tradition, the 5K run/walk began at the corner of Sixth Street and Mockingbird adjacent to Hope Fair Park. This year as tradition, over 300 runners participated as 299 was produced for 2016.

The 2017 overall male and female winners with winning times were Grant Jarvis of Texarkana, Texas with a time of 16:21 (chip time) and Elizabeth Gillette of Texarkana with a time of 18:24.0 (chip time).

This year's race featured a total of 359 male and female participants. There were several local male and female runners from the area of Hope, Prescott, Fulton and Rosston that participated.

The 39th Hope Watermelon 5K was sponsored by Hilltop Healthcare.

To view the entire overall male and female results, log onto www.arkrrca.com.

The following are results and times of male and female area participants from the 2017 Hope Watermelon 5K Run, Walk.

 

Male Participants

Canon Orr - 101st of Hope, 24:56 (chip time)

Drake Martin - 112th of Hope, 25:58 (chip time)

Steve Lance - 113th of Hope, 26:03 (chip time)

Iker Gorostizaga - 116th of Prescott, 26:13 (chip time)

Chauncey Blake - 122nd of Rosston, 26:35 (chip time)

Ronald Haney - 123rd of Delight, 26:44 (chip time)

Darryl Hill - 131st of Fulton, 27:52 (chip time)

Eric McNiel - 133rd of Hope, 27:55 (chip time)

Hunter Choate - 147th of Blevins, 29:51 (chip time)

Tanner Tyree - 149th of Hope, 29:55 (chip time)

David Smith - 153rd of Hope, 30:19 (chip time)

Derek Goodall - 156th of Hope, 30:47 (chip time)

Charles Ford - 157th of Hope, 30:48 (chip time)

Zachery Smith - 173rd of Hope, 33:27 (chip time)

John Sitzes - 182nd of Hope, 37:00 (chip time)

Chandler Smith - 188th of Hope, 41:03 (chip time)

James Arrington - 192nd of Hope, 43:07 (chip time)

Eddie White - 193rd of Hope, 43:23 (chip time)

Bob Willis - 198th of Hope, 48:28 (chip time)

 

 

Female Participants

Crystal Morton - 31st of Hope, 25:46.1 (chip time)

Rebecca Still - 53rd of Hope, 29:23.8 (chip time)

Aya Brown - 56th of Hope, 29:48.1 (chip time)

Samantha Still - 60th of Hope, 30:04.8 (chip time)

Cindy Martin - 94th of Hope, 36:09.6 (chip time)

Nicole Williams - 95th of Hope, 36:13.6 (chip time)

Lynse Shelton - 109th of Hope, 40:16.2 (chip time)

Sue Cowart - 114th of Hope, 41:05.6 (chip time)

Cynthia Blake - 116th of Hope, 41:26.4 (chip time)

Rebecca McKamie - 120th of Fulton, 43:02.0 (chip time)

Myra Wylie - 131st of Hope, 45:03.4 (chip time)

Karleigh Hollis - 134th of Hope, 46:49.1 (chip time)

Lashonda Smith - 137th of Hope, 48:19.5 (chip time)

Carrie Bobo - 138th of Hope, 48:22.3 (chip time)

Allison Sitzes - 139th of Fulton, 48:22.3 (chip time)

Diana Abarca - 141st of Hope, 52:19.0 (chip time)

Tonya Davis - 142nd of Hope, 52:19.0 (chip time)