Hope Piranhas swim team members performed in their summer season finale meet competition at the 2017 South Arkansas Swim Association (SASA) championships held in El Dorado.

Hope Piranhas swim team members performed in their summer season finale meet competition at the 2017 South Arkansas Swim Association (SASA) championships held in El Dorado.

As the ultimate swim competition of their summer season, Hope Piranhas excelled with productive performances during each swim event against a variety of teams to finish second place in summer only small division at the SASA championships.

Throughout this 2017 summer season, the Piranhas finished productively in each swim competition. The Piranhas have competed in swim meets hosted in Texarkana, Mena, Magnolia, Hope and De Queen. Several Piranhas swim team members have placed in the top five and won first place in each of their swimming meets this season.

Hope Piranhas swim coaches Karen Smith and Kimberly McMahan are proud of the team's participation, work ethic in practice and  their strong drive to compete in each swim competition. This summer season welcomed one of the biggest group numbers to participate as did last year in 2016. The Hope Piranhas look forward to another season of productive swimming for 2018.

The following are swim meet results of the Hope Piranhas swimmers from the SASA championships.

2017 SASA CHAMPIONSHIP MEET RESULTS
Girls 10 and under 100 medley relay
4th place - Sadie Knoll, Zoey Cox, Abigail Crow and Addison McEuen 1:33.27

Girls 12 and under 100 medley relay
First Place -  Mazie Bright, Camri Cox, Isabella Lewallen and Camron Robinson 1:23.37

Girls 8 and under 25 Fly
Fourth Place - Zoey Cox 31.58
Ninth Place - Violet Bright 34.42

Boys 8 and under 25 Fly
Fourth place - Wynn Wilson 31.82
Sixth Place - Drake Mathis 35.18

Girls 10 and under 50 Fly
11th Place - Abigail Crow 56.25

Girls 12 and under 50 Fly
Fourth Place - Isabella Lewallen 46.60

Girls 6 and under 25 Back
Second Place - Tatem Hovarter 37.49

Boys 6 and under 25 Back
Seventh Place - Payson Hovarter 48.81

Girls 8 and under 25 Back
10th place - Violet Bright 31.54

Boys 8 and under 25 Back
Third place Wynn Wilson 26.69
16th place Drake Mathis 35.75

Girls 10 and under 50 Back
21st place Abigail Crow 59.14
22nd place Addison McEuen 1:00.20
24th place Sadie Knoll 1:02.66

Girls 12 and under 50 Back
Second Place Mazie Bright 44.23
Ninth Place - Camri Cox 50.99
11th Place - Isabella Lewallen 51.70
16th Place - Camron Robinson 1:05.02

Girls 13 – 14 50 Back
15th place Sierra Naumann 58.07

Girls 8 and under 25 Breast
First Place - Zoey Cox 26.95

Boys 8 and under 25 Breast
Fourth Place Wynn Wilson 31.23

Girls 10 and under 50 Breast
14th Place - Sadie Knoll 1:00.96
17th Place - Abigail Crow 1:04.85

Girls 12 and under 50 Breast
Third Place - Mazie Bright 47.53
Fourth Place - Isabella Lewallen 48.97
11th Place - Camron Robinson 1:00.54

Girls 13 – 14 50 Breast
10th Place - Sierra Naumann 52.52

Boys 13 – 14 50 Breast
Eighth Place - Hunter Mathis 48.64

Girls Open 100 Breast
12th Place - Sierra Naumann 1:54.21

Boys Open 100 Breast
Seventh Place -  Hunter Mathis 1:49.03

Girls 6 and under 25 Free
Second Place -  Tatem Hovarter 36.38

Boys 6 and under 25 Free
5th place - Payson Hovarter 40.93

Girls 8 and under 25 Free
Third Place - Zoey Cox 21.61
10th place - Violet Bright 28.05

Boys 8 and under 25 Free
Eighth Place - Wynn Wilson 24.52
Ninth Place - Drake Mathis 25.25

Girls 10 and under 50 free
21st place - Abigail Crow 49.75
24th place - Sadie Knoll 50.65
30th place Addison McEuen 55.39

Girls 12 and under 50 free
Fifth Place - Camri Cox 37.36
11th Place - Mazie Bright 39.54
12th Place - Isabella Lewallen 41.70
17th Place - Camron Robinson 49.71

Boys 13 – 14 100 free
Fifth Place - Hunter Mathis 1:26.47

Girls 8 and under 100 IM
First Place - Zoey Cox 2:11.49

Boys 8 and under 100 IM
Second Place - Drake Mathis 2:38.60

Girls 13 – 14 50 Free
13th Place - Sierra Naumann 49.84

Boys 13 – 14 50 free
Seventh Place - Hunter Mathis 37.8

Girls Open 200
Eighth Place - Camri Cox 4:41.95

Girls 10 and under 100 free relay
Third Place - Sadie Knoll, Addison McEuen, Abigail Crow and Zoey Cox 1:24.28

Girls 12 and under 100 free relay
First Place - Maize Bright, Camron Robinson, Isabella Lewalle and Camri Cox 1:11.94

Drake Mathis - Overall High Point for the Team
Zoey Cox - Female High Point
Hunter Mathis - Male High Point