NBA BASKETBALL
8 p.m.
ESPN — NBA Playoffs, Western Conference finals, Game 3, Golden State at Houston-San Antonio winner

TV Sports Schedule

Saturday, May 20
AUTO RACING
7 a.m.
FS2 — FIA Formula E Championship, Paris E-Prix, qualifying, at Paris (same-day tape)

10:30 a.m.
FS1 — FIA Formula E Championship, Paris E-Prix, at Paris (same-day tape)

3 p.m.
ABC — IndyCar Series, Indianapolis 500, qualifying, at Indianapolis

4 p.m.
FS1 — NASCAR, The Monster Energy Open, qualifying, at Concord, N.C.

5 p.m.
FS1 — NASCAR, The Monster Energy Open (non-points race), at Concord, N.C.

7 p.m.
FS1 — NASCAR, Monster Energy Series, All-Star Race, at Concord, N.C.

BOXING
5 p.m.
SHO — Gervonta Davis vs. Liam Walsh, for Davis' IBF junior lightweight title, at London; Premier Champions, Gary Russell Jr. vs. Oscar Escandon, for Russell's WBC featherweight title and Jose Uzcategui vs. Andre Dirrell, for vacant IBF interim super middleweight title, at Oxon Hill, Md.

9 p.m.
FS1 — Premier Champions, David Benavidez vs. Rogelio Medina, WBC super middleweight eliminator, at Laredo

9:15 p.m.
HBO — Terence Crawford vs. Felix Diaz, for Crawford's WBO/WBC junior welterweight title, at New York

COLLEGE SOFTBALL
11 a.m.
ESPN — NCAA Tournament, Regional, teams TBA
ESPN2 — NCAA Tournament, Regional, teams TBA

1:30 p.m.
ESPN — NCAA Tournament, Regional, teams TBA
ESPN2 — NCAA Tournament, Regional, teams TBA

4 p.m.
ESPN — NCAA Tournament, Regional, teams TBA
ESPN2 — NCAA Tournament, Regional, teams TBA

6 p.m.
ESPN2 — NCAA Tournament, Regional, teams TBA

8:30 p.m.
ESPN2 — NCAA Tournament, Regional, teams TBA

CYCLING
2 p.m.
NBC — Amgen Tour of California, Stage 7, Mountain High to Pasadena, Calif.

DRAG RACING
2 p.m.
FS1 — NHRA, Menards Heartland Nationals, qualifying, at Topeka, Kan.

GOLF
7 a.m.
GOLF — European PGA Tour, The Rocco Forte Open, third round, at Agrigento, Sicily, Italy

Noon
GOLF — PGA Tour, AT&T Byron Nelson, third round, at Irving, Texas

2 p.m.
CBS — PGA Tour, AT&T Byron Nelson, third round, at Irving, Texas
GOLF — Champions Tour, Regions Tradition, third round, at Birmingham, Ala.

4 p.m.
GOLF — LPGA Tour, Kingsmill Championship, third round, at Williamsburg, Va.

6 p.m.
GOLF — Web.com Tour, BMW Charity Pro-Am, third round, at Greer, S.C. (same-day tape)

HORSE RACING
1:30 p.m.
NBCSN — Preakness Prep races, at Baltimore

4 p.m.
NBC — Preakness Stakes, at Baltimore

MLB BASEBALL
1 p.m.
MLB — Regional coverage, Milwaukee at Chicago Cubs OR Kansas City at Minnesota

6 p.m.
FOX — Regional coverage, San Francisco at St. Louis, Texas at Detroit or L.A. Angels at N.Y. Mets

9 p.m.
MLB — Regional coverage, Miami at L.A. Dodgers OR Chicago White Sox at Seattle

MOTOR SPORTS
5 p.m.
NBCSN — AMA, Lucas Oil Pro Motocross, Hangtown Classic, at Rancho Cordova, Calif.

NBA BASKETBALL
8 p.m.
ESPN — NBA Playoffs, Western Conference finals, Game 3, Golden State at Houston-San Antonio winner

NHL HOCKEY
6:15 p.m.
NBC — Stanley Cup Playoffs, Eastern/Western Conference finals, teams TBA

RUGBY
8 a.m.
NBCSN — English Premiership, Exeter vs. Saracens

SOCCER
5:55 a.m.
FS1 — FIFA U-20 World Cup, group play, South Korea vs. Guinea, at Jeonju, South Korea

8:30 a.m.
FOX — Bundesliga, teams TBA
FS1 — Bundesliga, teams TBA

11:55 p.m.
FS1 — FIFA U-20 World Cup, group play, Zambia vs. Portugal, at Jeju, South Korea

2:55 a.m. (Sunday)
FS1 — FIFA U-20 World Cup, group play, South Africa vs. Japan, at Suwon, South Korea
FS2 — FIFA U-20 World Cup, group play, Iran vs. Costa Rica, at Jeju, South Korea